Tara Westover: A tanult lány
Tara Westover tizenhét évesen tette be először a lábát iskolai osztályterembe. Előtte Idaho hegyei között, a társadalomtól szinte teljesen elzárkózva élt szüleivel, akik állandóan a világvégére készültek. Tara minden nyáron gyógynövényfőzeteket készített könnyen befolyásolható anyjával, aki a környék bábája és füvesasszonya volt, télen pedig az egyre furcsábban viselkedő apja mellett dolgozott egy roncstelepen. A lányt soha nem látta orvos vagy védőnő, a vágásokat, agyrázkódásokat, de még a robbanásból származó égési sérüléseket is az otthoni gyógynövényekkel kezelték. A sokgyerekes család annyira elszigetelődött az intézményes társadalomtól, hogy nem volt senki, aki biztosíthatta volna az iskolázatlan gyerekeknek a megfelelő oktatást.
A hegyen túli világ elérhetetlennek tűnt Tara számára. Ám egyik fiútestvére annyit mesélt neki a főiskolai élményeiről, hogy a kíváncsi lány elhatározta, ő is kipróbálja ezt az újfajta életet. Önerőből tanulni kezdett, magát képezve tett sikeres felvételi vizsgát, és hatalmas tudásvágya eljuttatta őt még az óceánon túlra is.
A tanult lány felejthetetlen emlékirat egy fiatal, iskolázatlan lányról, aki hátat fordítva különc családjának útnak indul, és küzdelmes útja során eljut egészen Cambridge-be, hogy doktori diplomát szerezzen.
https://www.libri.hu/konyv/tara_westover.a-tanult-lany.html
Dan Buettner: A hosszú élet titkai - Kék Zónák, ahol az emberek a legtovább élnek
"A Kék Zónák felfedezése világszerte milliókat indított el az egészségesebb és hosszabb élet felé vezető úton."
- Cseke Eszter és S. Takács András, az On the Spot alkotói
A hosszú, egészséges élethez szerencse, jó gének, de legfőképp jó szokások kellenek. A megfelelő életvitellel és étrenddel akár egy évtizeddel is meghosszabbíthatjuk életünket. De vajon miért öt, jól körülhatárolható helyszínen él a legtöbb százévesnél idősebb ember a világon? Dan Buettner és munkatársai felkeresték Földünk Kék Zónáit, hogy utánajárjanak a hosszú élet titkainak. Costa Ricán, Szardínián, a japán Okinava-szigeteken, a kaliforniai Loma Lindában és egy apró görög szigeten, Ikarián tett látogatásai során Buettner felismerte, hogy néhány egyszerű, de hathatós szokás kialakítása megteremtheti egy hosszabb és egészségesebb élet lehetőségét.
Hogyan élik meg a családi-baráti kapcsolataikat? Mivel táplálkoznak? Hogyan kezelik a stresszt?
Dan Buettner boldog, idős emberek életszemléletét osztja meg az olvasókkal, miközben életvitel-tanácsaival minket is ösztönöz a változtatásra.
"Ezzel a könyvvel a kezünkben indultunk útnak, hogy feltérképezzük a hosszú élet varázslatos oázisait Szardíniától Costa Ricáig - ez lett az On the Spot tizedik évada. Bár a hosszú élet titkait mindenkinek saját magának kell megtalálnia, Dan Buettner a munka nagy részét elvégezte."
Cseke Eszter és S. Takács András, az On the Spot alkotói
https://www.libri.hu/konyv/dan_buettner.a-hosszu-elet-titkai--1.html
Vámos Miklós: Anya csak egy van
Kár, hogy csak MOST kezdek rájönni, hogy alapjában véve jópofa nő lehetett az anyám. KÁR, hogy csak most kezdem IRIGYELNI, amiért annyira BÁTRAN élt, ahogyan én sose mertem. DE JÓ VOLNA ÚJRAKEZDENI, ÚJRAKEZDENI, EGÉSZEN ELÖLRŐL. Az Anya csak egy vant Vámos Miklós 1992-ben kezdte írni, és 1995-ben jelent meg először. Aztán még harminckilencszer, több kiadónál. Szűk három évtized múltán rengeteget változott a világ. A regény csak keveset, a szerző egyszer átjavítgatta. Mi - emberek, magyarok, olvasók - talán többet. Ám főszereplő, a mániás depressziós (mindközönségesen: félbolond) anya pontosan olyan, amilyen számtalan sorstársa napjainkban. Elviselhetetlen és mulatságos. Szerencsétlen és mázlista. Félénk és bátor. Érzelemszegény és szerelmes. Míg a könyv elején sajnáljuk, később már-már irigyeljük. Meghat és megnevettet. Ha a regényt elolvasva úgy érezzük, ideje fölhívnunk a saját anyánkat, jó nyomon járunk - az író célba talált.
https://www.libri.hu/konyv/vamos_miklos.anya-csak-egy-van--7.html
Antje Krause: Energiatakarékos kertészkedés - Ötletek a víz, áram és más energiaforrások tudatosabb használatához
Magától értetődő, hogy a házon belül mindenki igyekszik takarékoskodni a vízzel és az energiával, de hogy állunk ezzel a kertben? Pár aszályos nyárral a hátunk mögött a tudatosabb (eső)vízhasználat mellett már nem kell különösebben érvelni, de az áram- és az üzemanyag-fogyasztásunk csökkentésére is vannak megoldások.
Benzines fűnyíró? Elektromos? Akkus? Esetleg a teljesen mechanikus, kézi? Mikor melyik a nyerőbb?
A könyvből kiderül, mit érdemes újraterveznünk, hogy a jövőben kevesebb vizet és energiát használjunk el feleslegesen a kertfenntartáshoz.
Nemcsak a környezet és a kert állatvilága lesz érte hálás, de a pénztárcánk is.
Tudta például, hogy a jó mulcsozás felér fél öntözéssel?
A természet egyszerű törvényszerűségeit felismerve nem utolsósorban a saját izomerőnkkel és időnkkel is takarékoskodhatunk, és kevés befektetéssel fenntarthatóvá varázsolhatjuk a kertünket.
Ez a nyár is tartogat néhány felejthetetlen irodalmi művet! Legyünk éppen a strandon, útközben vagy otthon egy fárasztó munkanap után, olvasni mindig jó!