1, Úton önmagunkhoz - Enneagram - térkép az önismerethez - Ian Morgan Cron, Suzanne Stabile
Amit nem tudunk magunkról, az árthat nekünk éppúgy, mint a környezetünknek, és akadályozhat abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból. Az enneagram ősi személyiségtipológiai rendszer, amely hátborzongató pontossággal írja le, milyenek vagyunk és hogyan működünk, melyek az erősségeink és a gyengéink, milyen a típusunk érett és kiteljesedett, illetve kevésbé érett formája, és mit tehetünk azért, hogy legjobb önmagunkká, bölcsebbé és együtt érzőbbé váljunk. A könyv sok történettel, humorral és gyakorlatias megközelítéssel mutatja be az enneagram kilenc típusát és a keresztény spiritualitással való összefüggését.
2, Mielőtt a kávé kihűl -Toshikazu Kawaguchi
Mit változtatnál meg, ha visszamehetnél az időben?
Egy kis tokiói sikátorban van egy kávézó, amely több mint száz éve szolgál fel gondosan főzött kávét. Ez a kávézó azonban egyedülálló élményt kínál a vásárlóinak: lehetőséget ad arra, hogy visszautazzanak az időben.
A Mielőtt kihűl a kávé négy látogatóval találkozunk, akik mindegyike szeretné igénybe venni a kávézó időutazási ajánlatát, hogy: szembesüljön a férfival, aki elhagyta őket, levelet kapjon a férjétől, akinek emlékezetét a korai Alzheimer-kór elvitte, utoljára láthassa a nővérét, és találkozzon a lányával, akit soha nem volt alkalma megismerni. A múltba tett utazás azonban nem kockázatmentes: a vendégeknek egy bizonyos helyre kell ülniük, nem hagyhatják el a kávézót, és végül vissza kell térniük a jelenbe, mielőtt kihűl a kávé ... .
Toshikazu Kawaguchi gyönyörű, megható története - japánból Geoffrey Trousselot fordításában - az ősi kérdést járja körül: mit változtatnál meg, ha visszautazhatnál az időben? És ami még fontosabb: kivel szeretnél találkozni, talán még egyszer utoljára?
3, Bocs, hogy késtem, igazából nem is akartam eljönni - Jessica Pan
„Tisztázzunk valamit: nem hiszem, hogy bárki is - introvertált, extrovertált vagy bármi más - gyógykezelésre szorulna. Volt azonban egy olyan időszak, amikor boldogtalan introvertáltként éltem, és kíváncsi voltam, vajon hogyan változna meg az életem, ha egy évet eddig számomra ismeretlennek és ijesztőnek tűnő dolgok kipróbálására szánnék. Ez a könyv ezekről a próbálkozásokról szól. Jó szórakozást a rémes történeteimhez!”
Mi történne, ha egy félénk introvertált egy évig úgy élne, mint egy társaságkedvelő extrovertált? Ha tudatosan próbálna olyan élethelyzetekbe kerülni, amelyeket egyébként mindenáron elkerülne? Jessica Pan ezt fogja kideríteni.
Amikor munkanélküliként és barátok nélkül találja magát, a kanapé ismerős Jess-alakú mélyedésében ülve, elgondolkodik azon, milyen lenne az élete, ha egy kicsit nyitottabb lenne az új élményekre és az új emberekre, ha egy kicsit kevésbé ragaszkodna ahhoz, hogy állandóan otthon üljön. Ezért fogadalmat tesz: egy éven át arra kényszeríti magát, hogy az extrovertáltak életét élje. Írt egy listát: improvizáció, egyedül külföldre utazni - többek között Budapestre - és… idegeneket megszólítani a metrón. Azonnal meg is bánja. Tényleg jobb vagy könnyebb az élet, ha extrovertált az ember? Vagy valóban olyan rémálom, amilyennek Jess mindig is gondolta?
A Bocs, hogy késtem, igazából nem is akartam eljönni című könyv Jess az extrovertáltak világában töltött, vicces és fájdalmas évét követi nyomon, és hasznos lehet minden introvertált ember számára.
4, James Nestor - Lélegzet
Egy elveszett tudás újrafelfedezése
Mindegy, mit eszel, nem érdekes, mennyit edzel, milyen karcsú vagy, milyen fiatal vagy, milyen bölcs vagy – ez mind nem számít, ha nem lélegzel megfelelően.
Semmi nem fontosabb az egészséghez, mint a légzés: beszívni a levegőt, kifújni – ezt minden nap megtesszük huszonötezerszer. Fajunk mégis elvesztette a helyes légzés képességét, és ennek súlyosak a következményei.
James Nestor újságíró beutazta a világot, hogy rájöjjön, mi romlott el, és hogyan lehetne helyrehozni. A válasz nem tüdőgyógyászati laborokban található, ahogy erre számítanánk, hanem ősi temetkezési helyeket feltáró ásatásokon, titkos szovjet létesítményekben, New Jersey-i kórusok próbáin és Sao Paulo szmogos utcáin. Nestor felkutatja azokat, akik tisztában vannak az ősi légzéstechnikák, mint például a pránájáma, a szudarsan krija és a tummo mögött rejlő tudással, és együtt vizsgálódik azokkal a tüdőspecialistákkal, akik tudományos próbának teszik ki a légzésről alkotott fennálló elképzeléseinket.
A modern tudományos kutatások azt mutatják, hogy már a légzéstechnikánk apró módosításai is ugrásszerű javulást eredményeznek a sportteljesítményben; megfiatalodnak tőle a belső szervek; mérséklődik a horkolás, az asztma és az autoimmun betegségek; még a gerincferdülés mértéke is csökken. A légzésnek elvileg nem lehetne ilyen hatása, de mégis van.
A Lélegzet című könyv ugyanúgy támaszkodik több ezer év orvosi szövegeire, mint a pulmonológia, a pszichológia, a biokémia és a fiziológia területén szerzett legfrissebb kutatási eredményekre, így rekonstruálja a tudást, amely egy időben közkeletű volt, mostanra viszont forradalmian újnak és ismeretlennek hat.
A légzés a legalapvetőbb biológiai működésünk. Ha ezt elolvasod, soha többé nem fogsz ugyanúgy lélegezni.
2020 márciusától az Arany János utca és a Ferenciek tere metróállomásokon is elindulnak a munkálatok.
A jelenlegi helyzetben a színházak is megtesznek mindent a közönség és a társulat biztonsága érdekében, így minden nagyobb létszámú társulatot igénylő darabot felváltanak kevesebb szereplős előadásra. Szemezgessünk ezek közül!